W sieci znajdziemy mnóstwo platform sklepowych dla naszego e-biznesu. Dostępne są te dla oczekujących prostoty jak i dla osób bardzo wymagających, płatne, darmowe, dla różnych środowisk serwerowych. Pisząc ten artykuł skupię się na darmowych rozwiązaniach, ponieważ są najszybciej rozwijane i mają najlepsze wsparcie techniczne w sieci, a do tego wdrażanie tego typu rozwiązań jest znacznie tańsze od rozwiązań dedykowanych. Dla nowych przedsiębiorców ta cecha jest kluczowa.

Na jakich systemach pracowałem?

Przygodę z wdrażaniem sklepów internetowych rozpocząłem dziesięć lat temu. Wtedy świat internetu wyglądał zupełnie inaczej. Darmowe oprogramowanie dla sklepów internetowych było rzadkim zjawiskiem, wsparcie techniczne w języku polskim praktycznie nie istniało. Zawsze korzystałem tylko z kilku platform takich jak Magento, osCommerce. Im dalej w przyszłość tym co raz to więcej systemów e-commerce wskakiwało na rynek. Pojawił się Opencart, Prestashop. Były to świetne systemy o w miarę prostej obsłudze. Przeniosłem swój obóz właśnie na te dwa systemy sklepowe i budowałem bagaż doświadczenia na nowo. Niestety z czasem Prestashop zrobiła się bardzo droga w rozbudowie, Opencart zaś zaczął bardzo szybko się rozwijać. Nowe funkcje, co róż nowa wersja systemu. Opencart stał się systemem niezwykle funkcjonalnym, zachowując swoją

dziewiczą prostotę obsługi.

Wybrałem platformę Opencart

Opencart stał się moją główną platforma do tworzenia sklepów online. Co mi się w nim podoba? Jest wiele rzeczy, o których można by napisać o każdej platformie sklepowej, Opencart jest jednak inny. Posiada złoty środek. Jest wyważony i zorientowany pośrodku mniej wymagających oraz tych bardziej, początkujących użytkowników systemów CMS oraz tych zaawansowanych. Opencart posiada domyślnie wszystkie niezbędne funkcje, które potrzebne są do uruchomienia świetnego biznesu internetowego. Jeżeli potrzebujemy bardziej zaawansowanego środowiska, wystarczy, że skorzystamy z dostępnych rozszerzeń. To nie wszystko za co cenię sobie ten system.

Opencart ma bardzo logiczną prostą budowę. Pisanie dla niego modułów, rozszerzeń jest banalnie proste. Co przekłada się na niższy czas programowania, a ten na niższe koszty lub większy zysk. System szablonów dla tej platformy jest również łatwy do przyswojenia.

Klienci kochają Opencart

Tworzenie sklepu internetowego na Opencart, owocuje zadowoleniem klienta. Miałem wiele realizacji gdzie klient pracował wcześniej na Prestashop (ten system jest najpopularniejszy w Polsce), po przekonaniu go i wdrożeniu wersji Opencart, okazywało się, że dla właścicieli sklepów internetowych ten system jest znacznie łatwiej i szybciej przyswajalny, a przecież na tym też nam webmasterom powinno zależeć. Wielu z nich wskazuje również na szybkość działania systemu.

Podsumowując Opencart jest coraz to bardziej lubiany przez wykonawców sklepów e-commerce, oraz przez ich właścicieli. Opencart zmienia się z wersji na wersję, zwiększając funkcjonalność przy zachowaniu prostoty obsługi. Jeżeli wątpisz w jego potencjał, wiedz że, w ubiegłym roku wygrał on ranking Open Source Critical Awards, pozostawiając w tyle takie produkcje jak Prestashop, Magento.

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here