It is a modern gray stair outside of buildings.

Choć balustrady nie są popularnym tematem rozmów i dyskusji, to jednak ich obecność w naszym życiu jest nieoceniona. Nieoceniona, jednak jednocześnie niezauważona. Oto bowiem balkony, tarasy, przejścia, podjazdy dla niepełnosprawnych czy klatki schodowe – wszystko to nie mogłoby się obejść bez balustrady. Jest więc wokół nas, bez względu na to czy poszukamy jej w Poznaniu czy Wrocławiu lub w Warszawie, każde miasto potrzebuje balustrad, ale każdy mieszkaniec tych miast również… Jakie rodzaje balustrad możemy wyróżnić?

 

Czym jest balustrada?

Najpierw jednak musimy zastanowić się czym tak naprawdę jest balustrada. Jest to wyjątkowy element zabezpieczający, której obecność w przestrzeni publicznej reguluje odpowiednie rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku.
W powschodzonym znaczeniu jest to element składający się z trzech elementów: słupków pionowych, elementu wypełniającego oraz poręczy.

 

Balustrada pełna

To jeden z „nieklasycznych” typów balustrad. Jest to balustrada, która składa się z jednego elementu – np. murowanych cegieł lub betonowanego klocka, które zwykle zakończone są parapetem. Są to balustrady w starym stylu, zwykle stosowane w budynkach stawianych w okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej lub też w dawnej architekturze, choćby na zamkach.

 

Balustrada ślepa

Wyjątkowy i nietypowy zarazem rodzaj balustrady. Jest to specjalnie zaprojektowana konstrukcja o otworach ażuru, które są zasłonięte w tle. Balustrada ślepa jest często spotykana w oknach wysokich domów, także w przypadku konstrukcji balkonów francuskich czy balkonów ślepych. Są to takie balkony, które składają się tylko i wyłącznie z okna oraz balustrady właśnie.

 

Balustrada z pionowych tralek

Klasyczna, najstarsza balustrada, której zdobienia mogły świadczyć o bogactwie i kunszcie danego budynku. Jest to balustrada, która składa się z samych pionowych słupków zakończonych poręczą lub parapetem. Niezwykle popularna w stylu pałacowym. Balasy mogły być wykonane z drewna, kamienia, marmuru czy prostego betonu. U góry i na dole łączyły je elementy stałe. W tym rodzaju balustrady wszystkie elementy są elementami konstrukcyjnymi.

 

Balustrada trzyczęściowa

Coraz bardziej popularna, składa się z pionowych słupków, np. metalowych oraz warstwy wypełniającej połączonej z całością poręczą. Koncepcja została opracowana przez firmę Inoxtom. Elementami konstrukcyjnymi są tylko słupki pionowe. Wypełnienie może być wykonane z przeróżnych materiałów. Może być to balustrada nierdzewna, szklana, plastikowa czy metalowa. W tym rodzaju konstrukcji możemy mieć do czynienia z pełnym wypełnieniem przestrzeni balustrady lub z elementami ażurowymi. Nie będą jednak one stanowiły warstwy podstawowej obiektu. Takie balustrady są popularne i praktyczne, wykorzystywane obecnie w większości miejsc publicznych.

Choć sama balustrada zwykle nie wzbudza wielkich emocji, to jej bogate zdobienia zachwycają nas po dziś dzień. Na co dzień nie zwracamy jednak na nie uwagi, a tymczasem warto pomyśleć jaką balustradę ustawilibyśmy na naszym tarasie czy balkonie, by doskonale wkomponować ją w aranżację całego budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here