Głóg jest krzewem niezwykle popularnym w Polsce. Jego małe wymagania co do wilgotności oraz jakości gleby sprawiają, że rośnie praktycznie wszędzie: w parkach, lasach, na miedzach, przy drogach. Piękny wygląd wiosną sprawia że jest chętnie sadzony w miejskich terenach zielonych. Warto wiedzieć że jego dwu szyjkowa odmiana jest pozbawiona właściwości leczniczych. Odmiana ta charakteryzuje się pięknymi szkarłatnymi kwiatostanami. Głów w medycynie ludowej miał zawsze stałe pewne miejsce, nosił też nazwy takie jak: babi mąka, ptôszi chléb, zajęcze gruszki, kolidupa, diobli gruszki.
Oprócz niezwykłego wygląda głóg posiada również niezwykłe właściwości lecznicze. Cenią go zwłaszcza osoby z problemami zdrowotnymi serca. Część z tych osób nie zdaje sobie sprawy że duża część leków nasercowych jest tworzona na bazie ekstraktów z głogu. Najbardziej cenionymi właściwościami owoców tego krzewu to poprawianie pracy serca, obniżanie ciśnienia, wzmacnianie organizmy i działanie uspakajające. W głogu kryje się jeszcze więcej ciekawych substancji.
Co kryją w sobie kwiaty głogu?
Kwiaty tego krzewu zawierają związki organiczne takie jak fenolokwasy, aminy, fitosterole, garbniki, witaminę C, witaminy z grupy B, pektyny, sole mineralne, flawonoidy i procyjanidy. Z tej grupy najbardziej cenione są związki flawonoidów, maja one działanie rozkurczowe na mięśnie gładkie oraz naczynia krwionośne. Ostatnia właściwość jest ulgą dla osób z problemami serca. Dzięki rozkurczeniu naczyń krwionośnych zwiększa się dopływ tlenu do mięśnia sercowego, ustępuje ból, duszności. Procyjanidy powodują obniżenie ciśnienia tętniczego.
Jakby tego było mało, kwiaty głogu zwiększają siłę skurczów serca, zwalniając ich częstotliwość. Stąd stwierdzenie że głóg poprawia pracę serca tak by pracowało wydajniej.
Kwiaty z głogu wchodzą w skład wielu preparatów nasercowych obniżających ciśnienie krwi, poprawiających ukrwienie mięśnia sercowego.
Co kryją w sobie owoce głogu?
Właściwości kwiatów oraz owoców głogu są bardzo zbliżone do siebie. Owoce tego krzewu zawierają jednak mniej flawonoidów, a więcej procyjanidyn. Owoce mają również większą zawartość witaminy A oraz posiadają alkohol cukrowy.
Jak zbierać głóg?
W przypadku kwiatów zbieramy rozkwitnięte kwiatostany z najbliższymi 3-5 liśćmi. Okres zbiorów przypada na maj i czerwiec. Okres zbiorów owoców przypada na wczesną jesień, wrzesień oraz październik. O ile nie ma większych przymrozków, głóg zbierzemy również w listopadzie. Zbieramy jedynie dojrzałe owoce, ciemnoczerwone, najlepiej po pierwszych przymrozkach.
W większości literatury znajdziemy przepisy na wywary z głogu, gdzie uzyskujemy mniejsze lub większe stężenie pożądanych substancji. Jednym z najbardziej prozdrowotnych specjałów uzyskiwanych z głogu domowym sposobem jest wino głogowe – bardzo smaczne.