Jest to jeden z najpopularniejszych krzewów rosnących w Polsce. Dziki bez możemy spotkać niemal wszędzie. Mało osób mijających ten wyjątkowy krzew zdaje sobie sprawę z jego niezwykłych właściwości zdrowotnych. W medycynie ludowej była to roślina bardzo często stosowana w najróżniejszych dolegliwościach. W lecznictwie wykorzystywano kwiaty czarnego bzu oraz owoce. Te pierwsza zbierane są późną wiosną i wczesnym latem. Owoce zaś zbierane są wczesną jesienią.
Czarny bez to idealne lekarstwo na dolegliwości takie jak gorączka, kaszel. Duża zawartość witamin oraz minerałów wzmacnia organizm i pomaga w zwalczaniu różnorakich infekcji.
Właściwości lecznicze kwiatów czarnego bzu
Kwiaty czarnego bzu zawierają dużą ilość flawonoidów, kwasów fenolowych, organicznych, steroli, garbników, soli mineralnych. Proporcje poszczególnych składników powodują że czarny bez posiada niezwykłe właściwości napotne i przeciwgorączkowe.
Oprócz dwóch powyższych cech. Kwiaty czarnego bzu działają moczopędnie na nasz organizm, uszczelniają ściany naczyń włosowatych, poprawiają też ich elastyczność. Kwiaty czarnego bzu mają też silne działanie przeciwzapalne.
Właściwości lecznicze owoców czarnego bzu
Owoce czarnego bzu to istna skarbnica witamin, minerałów, cennych związków organicznych. Owoce tego niezwykłego krzewu zawierają glikozydy antocyjanowe, pektyny, garbniki, kwasy owocowe, witaminy, sole mineralne. Z witamin zawartych w czarnym bzie warto wymienić te najliczniejsze, którymi są witamina C oraz A. Ta pierwsza powoduje że wywar z czarnego bzu jest idealnym lekarstwem na wszelkiego rodzaju infekcje, przeziębienia. Z soli mineralnych na uwagę zasługują: wapń, potas, sód, glin oraz żelazo.
Podobnie jak kwiaty, owoce czarnego bzu charakteryzują się właściwościami napotnymi, moczopędnymi, przeciwzapalnymi a nawet lekkimi właściwościami przeciwbólowymi. Ostatnia właściwość wykorzystywana jest jako wsparcie w takich dolegliwościach jak nerwobóle, rwa kulszowa.
Z czarnego bzu można robić wywary oczyszczające krew, odtruwające organizm. Wywar taki usuwa z organizmu szkodliwe produkty przemiany materii, toksyny.
Czy czarny bez jest trujący?
Czarny bez jest wyjątkową rośliną. Surowe owoce mogą wywołać zatrucie pokarmowe objawiające się nudnościami, a w skrajnych przypadkach także wymiotami. Dzieje się tak za sprawą dwóch substancji, które zawiera czarny bez. Są nimi sambunigryna oraz prunazyna. Jest jednak prosty sposób by niejadalne owoce czarnego bzu stały się jadalnymi. Toksyczne substancje niweluje obróbka termiczna oraz proces suszenia. Po takiej obróbce można bez żadnych obawiań owoce spożywać. Toksyczna sambunigryna występuje również w śladowych ilościach w korze i liściach czarnego bzu, nie występuje natomiast w kwiatach tego krzewu.
Przetwory z czarnego bzu
Bogate właściwości zdrowotne czarnego bzu powodują, że warto uzbroić się w produkty pochodzące z jego kwiatów bądź owoców na zimę. Dla dzieci najsmaczniejsze mogą być dżemy z owoców czarnego bzu. Smakiem przypominają nie co dżem jagodowy. Świetnym rozwiązaniem jest też tworzenie soków z czarnego bzu i otwieranie ich w przypadku wystąpienia infekcji.
Dla dorosłych warto polecić wino z czarnego bzu, które po jednym kieliszku działa napotnie i energetyzująco.